Czy wiesz, że właśnie dzisiaj 16 października  obchodzimy Światowy Dzień Żywności?

To świetna okazja, aby podziękować za pyszne posiłki, które mamy na talerzu każdego dnia. Aby uczcić ten wyjątkowy dzień, chcemy  podzielić się z Wami  7 cennymi radami dotyczącymi zdrowej żywności. 

 Zadbaj o kolorową paletę - Kiedy przygotowujesz posiłki, postaraj się włączyć jak najwięcej warzyw i owoców o różnych kolorach. Każdy kolor oznacza różne składniki odżywcze, których nasze ciało potrzebuje.

 Unikaj przetworzonej żywności - Przetworzona żywność często zawiera dodatki chemiczne i nadmiar soli, które mogą szkodzić naszemu zdrowiu. Wybieraj zawsze świeże, naturalne produkty.

Pij dużo wody - Woda jest niezbędna dla naszego organizmu. Staraj się pić minimum osiem szklanek wody dziennie, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie.

 Wybieraj pełnoziarniste produkty - Produkty pełnoziarniste są bogate w błonnik, minerały i witaminy. Wybieraj chleb pełnoziarnisty, makaron z pełnego przemiału i kaszę, aby dostarczać swojemu ciału niezbędne składniki odżywcze.

Mniejsze porcje - Nie musisz jeść dużych porcji, aby być sytym. Wybieraj mniejsze talerze, aby kontrolować ilość spożywanego jedzenia. Ćwicz umiar w jedzeniu.

 Gotuj samodzielnie - Najlepszym sposobem na kontrolę nad tym, co jesz, jest przygotowywanie posiłków w domu. W ten sposób wiesz, co dokładnie jest w twoim jedzeniu i możesz dostosować składniki do swoich preferencji.

 Ciesz się każdym kęsem - Jedzenie to nie tylko sposób na dostarczanie energii naszemu ciału, ale również źródło przyjemności. Powoli jedz, delektując się smakiem każdego kęsa i doceniając to, co masz na talerzu.

Święto to przypomina nam, jak ważne jest spożywanie wartościowych produktów, bogatych w składniki odżywcze.
Wybierając świeże owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe i chude źródła białka, dbamy o własne zdrowie i dobre samopoczucie. Dobrze zbilansowana dieta pozwala nam cieszyć się energią, odpornością i lepszym samopoczuciem na co dzień.
Zdrowe odżywianie dzieci jest kluczowe dla ich zdrowia i rozwoju. Warto zapewnić im zróżnicowaną dietę, bogatą w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty, białko, a także unikać nadmiaru cukru, tłuszczów i soli.

Pamiętajmy  to ważne problem marnotrawstwa jedzenia jest nie tylko moralnie nieakceptowalny, ale również ogromnym obciążeniem dla naszej planety, gdyż odpadki żywnościowe przyczyniają się do zmian klimatycznych i utraty zasobów naturalnych. beWell:))